پرنده نگری

پرنده شناسی

 

همراه با ما از تماشای پرندگان لذت ببرید

بحث کنید

و بیاموزید

 

تالار گفتگوی پرنده نگری و پرنده شناسی

ورود

 

 

 

بنام خدا

 

از فعالیت کمپین پرواز با هدف توقف نسل کشی پرندگان در منطقه فریدونکنار چندی می‌گذرد. با توجه به برخی صحبت‌های مطرح شده درباره هدف و علل ایجاد این کمپین و همچنین جهت اطلاع رسانی از وضعیت کنونی این معضل زیست محیطی، اولین بیانیه رسمی هیات رییسه کمپین به شرح ذیل اعلام می‌شود.
 هدف اعلام شده کمپین پرواز در سال ۱۳۹۳ که رسما به اطلاع مسئولین سازمان محیط زیست و اداره کل استان مازندران نیز رسیده است، جمع‌آوری دامهای هوایی نه تنها در بخش دامگاه‌ها که سراسر استان مازندران است.
 در مورد علل و عوامل اتخاذ این تصمیم برخی موارد برای اطلاع عموم ذکر می‌شود.
 دامهای هوایی به عنوان یکی از روشهای صید کنونی، کوچک‌ترین شباهتی به صید سنتی پرندگان در منطقه نداشته و چنین روشی برای دهه‌های متمادی نه تنها در منطقه فریدونکنار و استان مازندران که در کل کشور غیر قانونی اعلام شده است؛ چنانکه در قوانین صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست (ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های شکار و صید – ب-۱۰) بطور مستقیم با ذکر عبارت «شکار مرغابی و سایر پرندگان آبی با تور هوایی»، این مورد - حتی در صورت داشتن پروانه - از موارد تخلف شکار و صید اعلام شده است. صید بدون ضابطه و نظارت، ایجاد ناامنی برای همه گونه‌های پرندگان منطقه و صید گونه‌های حمایت شده در کنار دیگر جانوران، آسیب دیدگی جدی بسیاری از پرندگان در لحظه برخورد با تور‌ها یا در ادامه گرفتاری و همچنین غیر انتخابی بودن گونه در هنگام صید، تنها برخی جوانب مخرب استفاده از این روش صید غیر قانونی است.
 متاسفانه عدم برخورد جدی مسئولان استان مازندران در سالهای گذشته سبب شده است این تخلف به سرعت به دیگر استانهای مجاور نیز تسری یافته و هم اکنون شاهد ایجاد شبکه‌ای از صید غیرقانونی پرندگان نه تنها در استان مازندران که در استانهای مجاور باشیم. یقینا اجرایی نشدن قوانین در بخشی از کشور سبب جسارت بیشتر متخلفین در سایر بخشهای کشور نیز خواهد شد. کمپین پرواز با استناد به قوانین مصوبه شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست، خواستار اجرای هرچه سریع‌تر این قانون در منطقه فریدونکنار است.
 طی جلسه حضوری نمایندگان کمپین پرواز در تاریخ ۲۸ مهرماه ۱۳۹۳ با حضور برخی مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و مدیر کل استان مازندران و هیات همراه، رسیدگی و برخورد سریع با متخلفین و برپاکنندگان دامهای هوایی وعده داده شد که مورد تایید فرمانده محترم یگان حفاظت و نمایندگان معاونت طبیعی سازمان نیز قرار گرفت. همچنین در جلسه روز شنبه مورخ ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۳ که در دفتر امنیتی انتظامی استانداری مازندران برگزار شد مسئولان حاضر، جمع آوری دامهای هوایی به عنوان یکی از روشهای غیرقانونی شکار و صید را تایید و راهکارهای عملی را برای عملیاتی شدن این تصمیم ارایه کردند. متاسفانه هم اکنون پس از گذشت بیش از یک ماه نه تنها از اجرایی شدن این تصمیمات خبری بگوش نمی‌رسد که متخلفین با مشاهده عدم توانایی سازمان حفاظت محیط زیست در اجرایی کردن قوانین مصوبه خویش، به ازدیاد دامهای هوایی و گسترش بیش از پیش این تخلف اقدام کرده و علنا با دهن کجی به قوانین و مقررات سازمان حفاظت محیط زیست به مقابله و ایستادگی در برابر قانون افتخار می‌کنند.
 تاسف بار‌تر آنکه در پناهگاه حیات وحش فریدونکنار که طبق اطلس مناطق حفاظت شده ایران (طرح انتشار یافته معاونت محیط زیست و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در سال ۱۳۸۵) به عنوان یکی از مناطق تحت مدیریت آن سازمان معرفی شده است نیز دامهای هوایی برپاشده است. این خبر که یقینا قلب هر دوستدار حیات وحش را بدرد می‌آورد خود دلیل دیگری بر ناکارآمدی بخش اجرایی استان مازندران در مطالبه حقوق ملی کشور از سودجویان و متخلفان است.
 کمپین پرواز ضمن اعلام اعتراض به عدم اجرای قوانین توسط اداره کل محیط زیست استان مازندران و مسئولان استان، خواستار رسیدگی هرچه سریع‌تر مسئولان کشور به این فاجعه زیست محیطی و برخورد قاطع با قانون شکنانی است که آشکارا خود را تافته جدا بافته از دیگر مناطق کشور تصور کرده و به حقوق عامه مردم تجاوز می‌کنند. یقینا در جمهوری اسلامی ایران، عدم توانایی اداره و یا سازمانی خاص دلیلی بر حقانیت فعالیت قانون شکنان و جرایم مشهود آنان نخواهد بود.

لینک خبر